Nejlepší věcí na tradingu je, že samotné obchodování je technicky velmi primitivní. Stačí založit účet u brokera a zjistit, kde je tlačítko nákup a prodej. Tohle se ale zároveň stává nejhorší věcí na tradingu. Existuje totiž nespočet způsobů kdy, kde, jak nakupovat a prodávat. A tak, ve snaze nezmeškat obchod, je velice snadné obchodovat chaoticky a přitom si myslet, že jsem to vlastně udělal dobře. A nejvíce je to patrné v intradenním obchodování OrderFlow, kde není tolik času na analýzu při seanci. A jak se to podařilo uchopit?
Systematické obchodování Futures
Zjistil jsem, že koncept je opravdu jednoduchý a obvykle pracuji v intradenním obchodování s tímto nastavením a nejprve na DEMU s virtuálním kapitálem:
- zvolím si 1-2 trhy, které budu zkoumat, ne víc!
- hledám setupy z vyšší struktury trhu, které je možné jednoduše zkoumat. Vyšší strukturou v intradenním obchodování myslím timeframe 15M, 30M a 1H – obvykle zkoumám 30M. Snažím se najít takový setup, který:
- se vyskytuje každý den, nebo alespoň jednou za dva dny -> chtěl bych denně mít 3-5 obchodních příležitostí, kde ne všechny se mi určitě podaří chytit
- musí mít pozitivní potenciál pohybu (pozitivní RiskReward) -> zajímá mě, že má trh při tomhle setupu většinou potenciál většího pohybu.
- vyberu 1 až 2 tyto setupy
- zvolím si určitý čas 14 dnů nebo měsíc a rozhodnu se každý den zkoumat a obchodovat tyto 1-2 setupy. Zjistím jeho nuance, jak se chová v jaké pozici a až uplyne daná doba každodenního zkoumání, teprve poté vyvodím závěry, zda daný setup dává požadované výsledky.
- V této fázi je důležité obchodovat pouze dané popsané setupy a nenechat se strhnout žádnými jinými obchody. A to je na tom to nejtěžší – být trpělivý, čekat a exekuovat pouze zkoumaný setup. I když vidím, že se rýsuje něco, o čem jsem někde četl že funguje, nebo to viděl na nějakém webináři, nezajímá mě to. Musí to být po mém a podle připraveného setupu. Pokud se nechám strhnout jiným vstupem, dochází ke zkreslení systematických výsledků, mrhání časem a zklamání. Nechci přece strávit život před obrazovkou a sledováním každého pohybu v trhu.
- Pokud mi setup ze získaných výsledků dává smysl, naučím se ho perfektně exekuovat znovu a znovu stále dokola.
- Pokud to nefunguje, tak jsem vlastně taky vyhrál – ušetřil jsem kapitál, který bych a zjistil jsem, že autor kecá.
- Pokud nemůžu dlouho na nic přijít, nebo se mi nedaří, pokusím se systém zjednodušit – je to těžké, protože matematika může být složitá a vypadat tak nějak „mysticky“, což lidi přitahuje. Jednoduchost je nuda :), vyžaduje úsilí navíc v trpělivosti a po nějaké době je těžké se nenechat strhnout něčím jiným.
Zdarma dostupné zdroje
Příklady setupů, které lze obchodovat:
- Blog na získejúčet.cz – v článcích jsou popsány některé setupy pro indikátory i Price Action.
- Články na Finančník.cz – aktuálně už se autoři věnují algoritmickému přístupu, ale historie článků obsahuje spoustu setupů, které je možno zkoumat a obchodovat i dnes.
- Youtube kanál FX obchodníka InnerCircleTrader – velmi pěkné obchodovatelné setupy a vysvětlení jak se trh pohybuje.
- Technická analýza na investopedia.com [EN] – investopedia.com je taková studnice o tom jak zkoumat trhy. Pokud neznám nějaký odborný termín, nebo chci bližší vysvětlení setupů, jdu sem.
- Joe Ross a jeho knihy – autor je zaměřený na breakout strategie